Pilnujmy swoich dokumentów!
Pilnujmy swoich pieniędzy, dokumentów i innych wartościowych przedmiotów. Utrata gotówki i cennych przedmiotów to później dla nas uciążliwy problem. Gdy dokumenty lub karty bankomatowe trafią w ręce osób nieuprawnionych, mogą zostać wykorzystane w celach przestępczych. Tak było w przypadku jednej z pracownic sklepu, która straciła torebkę trzymaną pod ladą.
Kilka dni temu 25-letnia mieszkanka gminy Kłoczew na niedługi czas straciła swoją torebkę. Nieopatrznie pozostawiła ją na parapecie sklepu, który zamykała po zakończonej pracy. Miała szczęście, ponieważ trafiła na uczciwego znalazcę. Mężczyzna poinformował o znalezisku policję, a torebka z całą zawartością szybko wróciła do właścicielki.
Mniej szczęścia miała mieszkanka Ryk, która straciła torebkę z zawartością pieniędzy, dokumentów i karty bankomatowej. Kobieta została okradziona w czasie pracy. Chwila nieuwagi wystarczyła, aby złodziej wyciągną torebkę spod lady, a ją naraził na stres i utratę wartościowych przedmiotów. Ekspedientka w skradzionej torebce trzymała kartę bankomatową wraz z zapisanym do niej kodem. Tylko błyskawiczna reakcja i szybkie zablokowanie karty spowodowały, że złodziej nie zdążył jej użyć. Postępowanie w tej sprawie prowadzą ryccy policjanci.
Pamiętajmy o właściwej ochronie swojego mienia i wartościowych przedmiotów. Złodzieje czekają na chwile nieuwagi z naszej strony i wykorzystują każdą okazję, aby dokonać kradzieży. Aby ustrzec się przed ich działaniem zachowaj ostrożność i pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Pieniądze, dokumenty i inne wartościowe przedmioty trzymaj w miejscu niedostępnym dla innych osób. Odkładaj je w miejsca, do których nie będą miały dostępu nieuprawnieni. W sposób szczególny należy pilnować dokumentów stwierdzających tożsamość. Mogą one zostać wykorzystane m. in. do wyłudzenia pożyczki lub kredytu, wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu unikania opłat, zakładania fikcyjnych firm.
W przypadku utraty dokumentów należy:
Zastrzec dokumenty w systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE za pośrednictwem banku. Jeżeli ktoś nie posiada rachunku bankowego powinien udać się do banku przyjmującego zastrzeżenia również od osób nie będących klientem danej placówki bankowej.
Powiadomić Policję, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
Zawiadomić organ gminy lub inny urząd, który wydał dany dokument i wyrobić nowy.
Zastrzeżeniu podlegają wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość, czyli dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa, karta pobytu, jak również dowód rejestracyjny i karta płatnicza. Ponadto właściciel karty płatniczej powinien chronić dostępu do niej osób nieuprawnionych z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Pod żadnym pozorem nie należy przechowywać karty razem z kodem identyfikacyjnym tzw. PINem, ani zapisywać kodu na samej karcie. W taki sposób ułatwiamy złodziejom wypłatę swoich oszczędności. W przypadku utraty lub zniszczenia karty natychmiast powiadamiamy bank.
KS