Zadbaj o swoją widoczność na drodze
Jesienią wcześnie zapadający zmrok, mgły oraz intensywne opady deszczu w znacznym stopniu ograniczają widoczność. Zarówno kierowcy, jak i piesi muszą zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i dostosować swoje zachowanie do warunków panujących na drodze. Szczególnie ci ostatni, jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są narażeni najbardziej na tragiczne skutki zdarzeń drogowych. Policjanci przypominają o obowiązku noszenia odblasków podczas spotkań profilaktycznych. Również w trakcie codziennej służby uświadamiają pieszych, jak ogromne znaczenie dla ich bezpieczeństwa ma odpowiednia widoczność i rozdają odblaski.
Policjanci z ryckiej komendy przypominają mieszkańcom powiatu o obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Działania realizują w ramach prelekcji skierowanych do dzieci i młodzieży w szkołach oraz podczas spotkań z dorosłymi. Każda okazja jest dobra, aby przypominać o tak ważnych kwestiach. Funkcjonariusze w trakcie codziennej służby zwracają uwagę na niewłaściwe zachowania niechronionych uczestników ruchu drogowego, które mogą skutkować ich potrąceniem. Podczas patrolu, czy obchodu nie tylko ujawniają przypadki łamania przepisów prawa, ale również edukują pieszych. Przypominają i uświadamiają, jak ważna dla ich bezpieczeństwa jest odpowiednia widoczność i rozdają odblaski.
Przypominamy pieszym, że od 31 sierpnia 2014 r. obowiązują przepisy zgodnie z którymi każdy z nich musi posiadać element odblaskowy, jeżeli porusza się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Odblask powinien być umieszczony na odzieży w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Pomimo wielu apeli nadal nie wszyscy stosują się do tych regulacji prawnych. A pamiętajmy, że przy jesiennej pogodzie, przy ograniczonej widoczności spowodowanej np. opadami deszczu i zamgleniami, ubrani w ciemną odzież jesteśmy słabo widoczni dla kierowców. W takich sytuacjach osoba prowadząca samochód może nas zauważyć z odległości około 30-40 metrów. Natomiast, jeżeli ten sam pieszy używa prawidłowo odblasku staje się widoczny z dużo większej odległości. Wzrasta ona wówczas do 150, a nawet 200 metrów. Bardzo często te dodatkowe metry dają kierowcy czas na podjęcie manewru - manewru ratującego życie i zdrowie.
Zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg również w obszarze zabudowanym. Chcemy, aby noszenie odblasków nie wynikało jedynie z obawy przed mandatem, a było efektem świadomości i przekonania, że te świecące elementy ratują ludzkie życie i zdrowie.
KS