Płacił za zakupy znalezioną kartą
Dęblińscy policjanci ustalili mężczyznę podejrzanego o dokonanie kilku płatności przy pomocy przywłaszczonej karty płatniczej. Sprawca znalazł kartę płatniczą na chodniku i następnie zamiast ją zwrócić, zapłacił nią za swoje zakupy przy pomocy funkcji zbliżeniowej. 28-latek z powiatu ryckiego odpowie za popełnione przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.
W zeszłym tygodniu mieszkaniec Dęblina podczas spaceru chodnikiem na terenie miasta zgubił kartę płatniczą. Z jego nieszczęścia skorzystał inny mężczyzna, który znalazł zgubę na chodniku. Niestety znalazca zamiast zwrócić kartę właścicielowi postanowił zrobić zakupy i zapłacić za nie znalezioną kartą. Wykorzystując funkcję płatności zbliżeniowej zapłacił za pierwsze zakupy w sklepie. Udana transakcja zachęciła go do kolejnych dwóch, jednak ostatnia z nich została odrzucona.
Właściciel karty otrzymał wiadomości sms powiadamiające o płatnościach wtedy zorientował się, że zgubił kartę i stracił kilkadziesiąt złotych. Od razu zablokował kartę i zawiadomił dęblińską policję. Zaangażowani w sprawę policjanci pionu kryminalnego szybko ustalili dane osoby, która dokonywała nieautoryzowanych transakcji płatniczych.
Podejrzany to 28-letni mieszkaniec powiatu ryckiego. Mężczyzna usłyszał łącznie trzy zarzuty popełnienia przestępstwa do których się przyznał. Dwa za dokonanie i jedno za usiłowanie włamania do systemu bankowego i kradzieży pieniędzy.
Kodeks karny za przestępstwo kradzieży z włamaniem przewiduje karę pozbawienia wolności do 10 lat.
Przypominamy:
Korzystanie z cudzej karty bankomatowej, bez względu na kwotę, jaką planujemy nią uiścić, jest przestępstwem, za które grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. W przypadku odnalezienia cudzej karty płatniczej należy ją zwrócić właścicielowi lub powiadomić o tym fakcie jednostkę policji lub inne instytucje zajmujące się znalezionymi przedmiotami.
Z kolei kiedy zauważymy, że utraciliśmy kartę płatniczą niezwłocznie zastrzeżmy ją w banku! Ten prosty krok wystarczy, by nie paść ofiarą przestępcy i nie stracić swoich oszczędności.
aspirant Łukasz Filipek