Aktualności

Znęcał się nad matką oraz groził członkom rodziny, spędzi 3 miesiące w areszcie

37-latek z powiatu ryckiego podejrzany o znęcanie się oraz stosowanie gróźb karalnych spędzi najbliższe 3 miesiące w areszcie śledczym. Mężczyzna znęcał się nad swoją matką oraz groził innym członkom rodziny pozbawieniem życia oraz uszkodzeniem ciała i spaleniem domu. Do przemocy dochodziło, gdy 37-latek był pod działaniem alkoholu. Wtedy wielokrotnie wszczynał awantury, podczas których krzywdził matkę oraz groził bliskim. Za popełnienie przestępstwo znęcania grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

W środę do ryckiej komendy zgłosiła się mieszkanka powiatu ryckiego, która powiadomiła nas o znęcaniu się nad nią przez 37-letniego syna. Zgłaszająca opowiedziała co ją oraz jej bliskich spotkało w ostatnim czasie.

W toku prowadzonej sprawy okazało się, że 37-latek jest podejrzany o znęcanie się psychiczne nad swoją matką. Do przemocy miało dochodzić, gdy 37-latek był pod działaniem alkoholu. Wtedy  wielokrotnie wszczynał awantury domowe, podczas których wyzywał pokrzywdzoną słowami wulgarnymi i powszechnie uznanymi za obelżywe, zakłócał spoczynek nocy  i groził jej pozbawieniem życia i uszkodzeniem ciała. Dodatkowo zebrany materiał dowodowy sprawy wskazał, że mężczyzna jest również podejrzany o stosowanie gróźb karalnych wobec innych członków rodziny. Groził im również pozbawieniem życia, uszkodzeniem ciała i spaleniem domu.

Policjanci zatrzymali 37-latka, który usłyszał od prokuratora zarzuty psychicznego znęcanie się nad matką oraz groźby karalne. Sąd przychylił się do prokuratorskiego wniosku i zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

Zgodnie z kodeksem karnym znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5.

Nie czekaj! Przerwij przemoc!
Apelujemy aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, czy ośrodki interwencji kryzysowej.

Wykaz instytucji pomocowych na terenie powiatu ryckiego znajdziesz w poniższym linku:

Przemoc domowa - KPP Ryki

Swój apel o przerwanie przemocy kierujemy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

W pilnych przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 112. Jeśli doznajesz przemocy domowej, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy Policji.

Nie pozostawaj obojętny! Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, powiadom odpowiednie służby!

aspirant Łukasz Filipek

Powrót na górę strony