Aktualności

Przez fałszywe ogłoszenie stracił 4300 zł

O tym, że należy być ostrożnym przy internetowych zakupach przekonał się 67-latek z powiatu ryckiego. Mężczyzna znalazł ogłoszenie z logiem znanej sieci sklepów z promocją na elektronarzędzia. Po kliknięciu zakupu podał dane osobowe i dane karty płatniczej tj. numer, datę ważności oraz kod CVV, dzięki którym oszuści dokonali kilku płatności kartą zawiadamiającego. Jak się okazało ogłoszenie było fałszywe i oszuści podszyli się pod znany sklep. Straty jakie poniósł to blisko 4300 zł. Apelujemy o ostrożność!

Wczoraj ryccy policjanci zostali powiadomieni o oszustwie, którego ofiarą padł 67-letni mieszkaniec powiatu ryckiego.

Z jego relacji wynikało, że podczas przeglądania  portalu społecznościowego znalazł ogłoszenie jednej ze znanych sieci sklepów.  Oferta zawierała promocję na elektronarzędzia. Mężczyzna akurat poszukiwał takiego sprzętu, który był w ofercie sklepu i jego cena była atrakcyjna.

67-latek zdecydował się na zakup narzędzia i kliknął opcje zakupu i wypełnił wyświetlony formularz podając swoje dane osobowe. W kolejnej zakładce trzeba było podać dane dotyczące płatności. W formularzu wypełnił dane swojej karty płatniczej w tym jej numer, datę ważności oraz kod CVV. Mężczyzna zatwierdził podane informacje  klikając przycisk „płacę”. Po czym wyświetlił się komunikat w języku angielskim, że wystąpił błąd karty i należy użyć innej. Zawiadamiający nie posiadał kolejnej karty i postanowił zrezygnować z zakupu.

Po jakimś czasie mężczyzna postanowił sprawdzić swoje konto czy przypadkiem jednak transakcja nie nastąpiła. Wtedy mężczyzna zauważył, że jego kartą dokonano 4 operacje płatnicze w walucie krajowej i zagranicznej  za różne przedmioty. Łączna kwota transakcji to blisko 4300 złotych. Zgłaszający zorientował się, że doszło do oszustwa i przestępcy wyłudzili dane jego karty, którą dokonywali płatności na jego szkodę.

Ogłoszenie oraz formularze do transakcji wyglądały jak autentyczne jednak jak się okazuje oszuści posłużyli się techniką „Phishingu” czyli podszywania się w tym przypadku pod znany sklep w celu wyłudzenia danych osobowych, bankowych i kradzieży pieniędzy.

W jaki sposób możemy się chronić?

  • Zasze weryfikuj czy strona, ogłoszenie, wiadomość,  którą otrzymałeś lub znalazłeś w sieci jest prawdziwa;
  • Nie podejmuj żadnych działań pod presją czasu, zachowaj czujność i ostrożność, zwłaszcza gdy ktoś namawia cię lub naciska, byś podjął działania, do których nie masz przekonania;
  • Zwracaj uwagę na poprawność językową  wiadomości, m.in. błędy stylistyczne, interpunkcyjne, literówki;
  • Jeśli otrzymasz wiadomość, która wymaga „natychmiastowych działań” zweryfikuj, czy na pewno jest prawdziwa – skontaktuj się z firmą bądź instytucją, od której ją otrzymałeś;
  • Jeżeli podczas zakupów znalazłeś ofertę znacznie tańsza niż jej wartość rynkowa zweryfikuj, czy jest autentyczna – skontaktuj się z ta instytucją;
  • W przypadku strony internetowej zweryfikuj jej adres;
  • Korzystaj z ochrony antywirusowej na swoim urządzeniu;
  • Korzystaj tylko z legalnego oprogramowania;
  • Dbaj o bezpieczeństwo swoich haseł.

Pamiętaj,

Żadna firma, instytucja publiczna ani organizacja zaufania publicznego nie będą prosiły Cię o podanie haseł, kodów dostępu ani innych wrażliwych danych. Pamiętaj że podanie numeru karty płatniczej, daty ważności i kodu CVV umożliwi korzystanie z tej kary przez inne osoby w sieci internetowej.

Jeśli się zdarzy, że klikniesz w jakiś link i cyberprzestępcy przejmą Twoje dane lub stracisz pieniądze – skontaktuj się ze swoim bankiem i zgłoś sprawę na policję!

aspirant Łukasz Filipek

Powrót na górę strony