Aktualności

Spotkanie z rodzicami na temat bezpieczeństwa dzieci

Funkcjonariusz z Komendy Powiatowej Policji w Rykach spotkał się z rodzicami uczniów Zespołu Szkół  Zawodowych nr 2 w Rykach. Spotkanie zorganizowano  w celu uświadamianie rodziców jak ważną rolę pełnią w życiu swoich dzieci i jak mogą rozpoznać problemy z jakimi borykają się w dzisiejszym świecie ich pociechy. Tematem spotkania było zjawisko cyberprzemocy. Ponadto w ramach kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy” promowano rozwiązania sprzyjające ochronie dzieci przed krzywdzeniem.

Jednym z wniosków jakie wybrzmiały podczas czerwcowej debaty społecznej na temat cyberzagrożeń dzieci i młodzieży była potrzeba organizacji spotkań z rodzicami uczniów i edukowanie ich w zakresie „nowych” zagrożeń z jakimi spotykają się dzieci i młodzież w sieci. W związku z powyższym w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Rykach przeprowadziliśmy spotkanie profilaktyczne  z rodzicami uczniów placówki.  Podczas prelekcji przybliżono zagadnienia dotyczące zagrożeń w sieci internetowej a zwłaszcza omówiono zjawisko cyberprzemocy.

Cyberprzemoc to przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych.  Podobnie jak przemoc tradycyjna jest to regularne, podejmowane z premedytacją działanie wobec słabszego, który nie może się bronić i ma na celu jego krzywdzenie.

Podczas spotkania apelowano do dorosłych aby zawsze interesowali się tym co robi dziecko w sieci. Głównym celem spotkania było uświadomienie rodziców jak ważną rolę pełnią w życiu swojego dziecka. To oni mogą najszybciej zauważyć, że ich pociecha zmaga się z jakimś problemem. Według danych z raportu Nastolatki 3.0 ponad 38% dzieci, które doświadczają przemocy internetowej nic z tym nie robią i nigdzie nie szukają pomocy i nikomu o tym nic nie mówią. Jedynie 21% dzieci szukało pomocy u swoich bliskich. W związku z powyższym wsparcie jakie mogą zaoferować dorośli młodemu człowiekowi jest niezwykle ważna i dzięki niej dzieci nie pozostają z problemem same.

Ponadto funkcjonariusz przypomniał o konsekwencjach prawnych w przypadku stosowania cyberprzemocy w tym o zasadach odpowiedzialności nieletnich.

Na koniec spotkania przedstawiono założenia kampanii  „Dzieciństwo bez Przemocy”, która jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania  dobremu dzieciństwu. Podkreślono, że dzięki wspólnym działaniom możemy przyczynić się do poszerzenia wiedzy i świadomości społecznej w tak ważnym aspekcie, jakim jest ochrona dzieci przed krzywdzeniem.

aspirant Łukasz Filipek

Powrót na górę strony