Aktualności

Chciał zarobić na kryptowalutach, stracił ponad 140 000 złotych

Data publikacji 19.02.2024

58-latek padł ofiarą oszustów działających na rynku kryptowalut. Mężczyzna stracił gotówkę w różnych walutach o łącznej równowartości ponad 140 000 zł. Ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozwagi, bo przestępcy posługują się różnymi legendami, ale ich cel jest jeden. Chodzi o to, by skłonić "ofiarę" do zainstalowania programu zdalnej obsługi urządzenia i dzięki niemu przejąć całkowitą kontrolę nad komputerem. Następnie w dowolny sposób zarządzają kontem bankowym - kradną oszczędności, a nawet zaciągają kredyty.

Do dęblińskich policjantów zgłosiła się kolejna osoba, która została oszukana przy transakcjach internetowych. 58–letni mieszkaniec powiatu ryckiego, chcąc zarobić na kryptowalutach, stracił pieniądze w różnych walutach o łącznej wartości ponad 140 tysięcy złotych.

Jak wynikało z jego relacji, pod koniec stycznia znalazł z w Internecie informację o możliwości zarobienia na inwestowaniu w kryptowaluty. Zgłaszający pozostawił tam kontakt do siebie. Następnie zadzwonił do niego mężczyzna ze wschodnim akcentem i poinformował go, że może mu pomóc w zarobieniu pieniędzy poprzez inwestowanie w krytowalutę. Fałszywy doradca finansowy namówił pokrzywdzonego na instalację na swoim laptopie aplikacji "AnyDysk" oraz na telefonie "QuickSupport" dzięki, którym sprawca zdalnie zainstalował mu kilka aplikacji takich jak: TeamViewer, Revolut, Crypto.com, OKX, KuCoin, Backoffice. Dzięki tym aplikacjom oszust wprowadzał 58-latka w błąd co do zarabiania dużych pieniędzy na inwestowaniu w kryptowaluty.

Pokrzywdzony logował się do swojego konta bankowego, a dalej oszust zdalnie dokonywał przelewów na różne konta w celu rzekomego inwestowania. W połowie lutego bieżącego roku kontakt z fałszywym doradcą finansowym urwał się. Wtedy 58-latek zaczął podejrzewać, że mógł paść ofiarą oszustów i zgłosił się na Policję. Pokrzywdzony stracił pieniądze w różnych walutach o łącznej wartości ponad 140 000 zł.

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę podczas wykonywania operacji finansowych. Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Nigdy pod żadnym pozorem nie instalujmy proponowanych nam przez nieznajomych programów na swoich urządzeniach. Nie otwierajmy również podesłanych nam linków. Zachowajmy zdrowy rozsądek, a wobec obcych bądźmy nieufni.

aspirant Łukasz Filipek

Powrót na górę strony