Aktualności

PRZESTRZEGAMY PRZED OSZUSTWAMI PRZY SPRZEDAŻACH INTERNETOWYCH

Data publikacji 27.07.2023

O tym, że należy być ostrożnym przy internetowych transakcjach przekonała się 38-letnia mieszkanka powiatu ryckiego. Kobieta wystawiła do sprzedaży przez portal społecznościowy buty dziecięce. Weszła w podesłany przez potencjalnego kupca link i wpisała dane do zalogowania się do bankowości elektronicznej. Z jej konta zniknęło blisko 5 tysięcy złotych. Apelujemy o większą ostrożność i weryfikację informacji otrzymywanych drogą elektroniczną.

Wczoraj dęblińscy policjanci zostali powiadomieni o oszustwie, którego ofiarą padła 38-letnia mieszkanka powiatu ryckiego. Z jej relacji wynikało, ze w połowie lipca  wystawiła do sprzedaży na portalu społecznościowym buty dziecięce. Przez komunikator społecznościowy odezwała się do niej osoba zainteresowana zakupem, która poprosiła ją  o przesłanie adresu mailowego.  Gdy kobieta wykonała polecenie, otrzymała link o treści
 „ otrzymanie płatności” .  Niczego nie podejrzewając weszła w podesłany link i wpisała swoje dane do logowania do bankowości elektronicznej wraz z numerem karty płatniczej, kodem CVV, terminem ważności karty. Po chwili otrzymała telefon ze swojego banku, gdzie poproszono ją o potwierdzenie aktywacji karty. 38-latka wyraziła na to zgodę.  Po kilku minutach okazało się że z jej konta bankowego w kilku transzach  wytransferowano pieniądze w kwocie blisko 5 tysięcy złotych. Wówczas  zorientowała się, ze została oszukana i powiadomiła bank i policje.

Apelujemy o ostrożność w Internecie. Rozsądek i ograniczone zaufanie podczas zawierania transakcji on-line uchronią nas przed utratą pieniędzy. Pamiętaj! Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zachowanie czujności może skutecznie ochronić nas przed stratą pieniędzy. Dokładnie czytajmy regulamin portalu, na którym umieszczamy ofertę. Są tam informacje między innymi na temat form zapłaty za towar. Jeśli osoba zainteresowana kupnem towaru będzie żądała innych danych niż te, o których pisze regulamin to nie przekazujmy ich. Prawdopodobnie jest to oszustwo.

aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak

Powrót na górę strony