Druga debata społeczna w Nowodworze
Dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy Nowodwór cieszyła się debata społeczna zorganizowana przez policjantów z ryckiej komendy. Mundurowi spotkali się z mieszkańcami oraz przedstawicielami instytucji, aby porozmawiać o bezpieczeństwie. Podczas debaty, która przebiegła pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ” uczestnicy spotkania podzielili się spostrzeżeniami i swoimi poglądami na temat bezpieczeństwa w okolicach swojego zamieszkania.
Wczoraj o godzinie 14:00 w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowodworze odbyła się debata społeczna dotycząca szeroko pojętego bezpieczeństwa na terenie gminy Nowodwór. Spotkanie zorganizowali i uczestniczyli w nim policjanci z Ryk. To już druga debata społeczna pod hasłem "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”. W spotkaniu uczestniczyli:
I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Rykach komisarz Łukasz Walo, Wójt Gminy Nowodwór Pan Ryszard Piotrowski, Przewodniczący Rady Gminy Pan Sławomir Janiszek, pracownicy urzędu gminy, przedstawiciele placówek pomocowych, prezesi i przedstawiciele stowarzyszeń oraz kół gospodyń wiejskich jak również mieszkańcy gminy. Spotkanie cieszyło się dużą frekwencją.
Podczas debaty omówiono stan bezpieczeństwa na podległym terenie. Poruszono również tematy związane zagrożeniami z którymi mogą spotkać się mieszkańcy gminy. Szczególny nacisk położono na problematykę bezpieczeństwa w Internecie. Mieszkańcy dowiedzieli się jakie zagrożenia mogą czekać na nich w sieci, w jaki sposób reagować na zagrożenie i jak zabezpieczać się w przypadku tego rodzaju przestępstw.
Omówiono również funkcjonowanie „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" oraz jak szybko i w prosty sposób można nanieść na mapie miejsce w którym występują potencjalne zagrożenia. Wszystkim przypomniano jak odnaleźć kontakt do swojego dzielnicowego, czy też jak dotrzeć do najbliższej jednostki Policji za pomocą aplikacji „Moja komenda”.
Spotkanie było bardzo aktywne. Uczestnicy przez blisko dwie godziny dyskutowali o metodach działania oszustów i osób próbujących zaszkodzić nam w sieci. Prowadzono dialog o sposobach zabezpieczenia się przed tego rodzaju przestępstwem oraz funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji: Moja Komenda. W efekcie spotkania wypracowane zostały podstawowe cele, które prowadzić mają do jeszcze efektywniejszej współpracy w zakresie przeciwdziałania oszustwom. W jego trakcie uczestnicy byli aktywni, chętnie zadawali pytania.
Kontakty z lokalną społecznością są dla funkcjonariuszy okazją do przekazania wiedzy o tym, jak unikać zagrożeń ale jednocześnie stanowią źródło wiedzy na temat potrzeb oraz poczucia bezpieczeństwa w powiecie.
aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak