Aktualności

UDOSTĘPNIŁ KARTĘ PŁATNICZĄ KOLEDZE, STRACIŁ BLISKO 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH

Data publikacji 16.06.2023

Blisko 10 tysięcy złotych stracił 66-letni mieszkaniec Dęblina, po tym jak udostępnił swoją kartę płatniczą wraz z kodem PIN koledze, który miał mu wypłacić pieniądze na rachunki. Znajomy pieniądze wypłacił i je oddał, ale samej karty już nie zwrócił. Przez blisko miesiąc korzystał z niej dokonując wypłat i płatności zbliżeniowych na własne potrzeby. 49-latek usłyszał już zarzuty. Może mu grozić nawet do 10 lat więzienia.

W środę 66-latek z Dęblina zawiadomił dęblińskich policjantów o przywłaszczeniu jego karty płatniczej. Jak wynikało ze zgłoszenia ma problemy zdrowotne i  w marcu poprosił swojego znajomego o wypłatę z jego konta bankowego kwoty 2 tysięcy złotych. W tym celu udostępnił mu swoją kartę płatniczą wraz z kodem PIN. Znajomy pieniądze wypłacił i przekazał je właścicielowi, lecz samej karty już nie zwrócił. Pokrzywdzony wiele razy prosił o jej zwrot, lecz kolega ciągle podawał inne powody dla których nie może tego uczynić.  Po dłuższym czasie 66-latek udał się do banku, gdzie okazało się, że w okresie w którym kolega dysponował jego kartą zostało wykonanych kilkanaście płatności zbliżeniowych i kilka wypłat na łączną kwotę blisko 10 tysięcy złotych.

49-latek usłyszał już zarzuty dotyczące kradzieży z włamaniem na konto poprzez posłużenie się karta płatniczą i kodem PIN, do których częściowo się przyznał.  Za popełnione czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Pamiętaj!

1) Nie przekazuj karty płatniczej  innym osobom.

2) PIN jest poufny, utrzymuj go w tajemnicy, nie przekazuj go innym osobom, nie przechowuj go razem z kartą, nie zapisuj go np. w telefonie, komputerze, notatniku, na karcie.

3)  Zachowaj ostrożność, gdy wprowadzasz PIN na terminalu lub w bankomacie.

4) Zachowaj ostrożność, gdy korzystasz z karty, także gdy płacisz nią na odległość np. przez internet.

5) Chroń kartę i urządzenie, na którym są zapisane dane karty. Zabezpiecz je przed zgubieniem, kradzieżą i zniszczeniem.

6) Chroń hasła, których używasz do logowania w aplikacjach i na stronach internetowych, gdy zostały w nich zapisane dane kart.

aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak

Powrót na górę strony