Aktualności

DNI OTWARTE W RYCKIEJ KOMENDZIE

Data publikacji 31.05.2023

W Komendzie Powiatowej Policji w Rykach odbyły się dni otwarte. Gościliśmy uczniów szkół średnich z powiatu ryckiego w tym klasy o specjalności wojskowej, łącznie około 200 osób. Młodzi ludzie mieli okazję zobaczyć jak wygląda służba w Policji oraz zapoznać się z zasadami rekrutacji. Niektórzy zapowiedzieli, że w niedługim czasie spotkają się z nami na wspólnej służbie.

W poniedziałek i wtorek podczas dni otwartych rycką komendę odwiedzili uczniowie klas  średnich z powiatu ryckiego tj. ZS im Kajetana  hr. Kickiego w Sobieszynie, I LO im. Marii Skłodowskiej -Curie w Rykach, ZSZ nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego w Rykach, ZSZ nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Dęblinie, ZSZ nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach, ZSZ nr 1 im. Gen. F. Kleeberga w Dęblinie.  W dniach otwartych uczestniczyli też mieszkańcy powiatu ryckiego.

Przybyłych gości wraz z opiekunami przywitali  inspektor Kazimierz Kula  Komendant Powiatowy Policji w Rykach wraz z I Zastępcą Komendanta Powiatowego w Rykach – komisarzem Łukaszem Walo.

Następnie policjant zajmujący się profilaktyką młodszy aspirant  Łukasz Filipek oraz oficer prasowy aspirant sztabowy Agnieszka Machlak  opowiedzieli pokrótce o specyfice pracy w  poszczególnych wydziałach, a także zachęcali do wstąpienia do służby w Policji. Młodzież zapoznana została między innymi z wymogami jakie należy spełnić, żeby zostać policjantem, a także z jakich etapów składa się postępowanie kwalifikacyjne. Młodzież miała  okazję obejrzeć filmy przedstawiające pracę policji oraz test sprawności fizycznej.

Kolejnym punktem dni otwartych  były  spotkania z policjantami poszczególnych wydziałów którzy na przygotowanych stoiskach prezentowali sprzęt wykorzystywany podczas swojej pracy oraz opowiadali o  specyfice pracy poszczególnych wydziałów. Technicy  kryminalistyki: aspirant  Michał Kornas i aspirant Leszek Białecki pokazali w jaki sposób zabezpieczają ślady i jakie czynności wykonują na miejscach zdarzeń. Uczestnicy mogli  przyjrzeć się min. w jaki sposób wykonuje się daktyloskopię.

 

 Natomiast o pracy policjantów Wydziału Ruchu Drogowego opowiedzieli młodszy aspirant Piotr Koczański i sierżant sztabowy Ireneusz Jurkowski. Zadania Wydziału Prewencji przedstawił młodszy  aspirant Łukasz Filipek.  Gościom zaprezentowano również radiowozy policyjne.

 Ważnym punktem dni otwartych było spotkanie  policjantami z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie. Nasi koledzy zaprezentowali sprzęt wykorzystywany przez nich podczas akcji, opowiedzieli o specyfice swojej pracy oraz wyjaśnili jakie wymogi należy spełnić, by móc do nich dołączyć. Uczniowie mieli możliwość z bliska zobaczyć ambulans minersko-pirotechniczny, mobilnego robota pirotechnicznego oraz kombinezon pirotechniczny. Stoisko policyjnych kontrterrorystów cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Następnie rozpoczęło się zwiedzanie siedziby komendy. Uczniowie zobaczyli strzelnicę oraz broń służbową wykorzystywaną przez policjantów. O zasadach panujących na strzelnicy opowiadał Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji – aspirant  sztabowy  Radosław Żmuda.

 Na koniec zwiedzili siłownię, na której młodszy aspirant Karol Łukasiak  przeprowadził ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tych ćwiczeniach.

Tego typu spotkania z uczniami  i mieszkańcami są doskonałą okazją do promowania zawodu policjanta. Młodzież nie kryła zadowolenia z odwiedzin naszej komendy twierdząc, że nasza służba jest bardzo ciekawa. Niektórzy uczniowie deklarowali, że w niedługim czasie spotkają się z nami ale już nie w roli zwiedzających tylko na wspólnej służbie.

aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak

Powrót na górę strony