Aktualności

Areszt za znęcanie nad partnerką

Data publikacji 17.05.2023

Sąd Rejonowy w Rykach zdecydował, że najbliższe dwa miesiące 60-latek z Dęblina spędzi w areszcie. Mężczyzna znęcał się fizycznie i psychicznie nad partnerką. Będąc nietrzeźwym wyzywał ją, uderzał po ciele, rzucał w nią przedmiotami i groził pozbawieniem życia. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę  policjanci zostali wezwani na interwencję na terenie Dęblina, gdzie kobieta zgłosiła, iż nad jej matką znęca się fizycznie i psychicznie jej partner.  Ponadto jak wynikało ze zgłoszenia  w weekend mężczyzna rzucił w kobietę  kijem powodując obrażenia twarzy.  Została ona przetransportowana do szpitala, na szczęście doznane obrażenia nie zagrażają jej życiu. Sprawą zajęli się dęblińscy policjanci, którzy ustalili, iż zachowania 60-latka z Dęblina polegające na kierowaniu  słów wulgarnych, gróźb pozbawienia życia i uderzania konkubiny po ciele trwają już od jakiegoś czasu.  57-latka nie zgłaszała sprawy, gdyż jak oświadczyła na co dzień potrzebowała pomocy od konkubenta.

60-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.  Usłyszał już zarzuty fizycznego i psychicznego znęcania się nad konkubiną, kierowania gróźb pozbawienia życia  oraz uszkodzenia ciała. Wczoraj sąd po analizie akt postępowania, przychylił się do policyjnego oraz prokuratorskiego wniosku i postanowił zastosować wobec podejrzanego izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres najbliższych 2 miesięcy.

Zgodnie z kodeksem karnym znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5. 60-latek za swój czyn odpowie w warunkach recydywy, co może skutkować zwiększeniem kary o połowę.

Policjanci w sposób bezwzględny traktują przestępców zagrażających bezpieczeństwu, życiu i zdrowiu innych osób. Pamiętajmy pomocą służy wiele instytucji. Należy tylko zacząć działać. Apelujemy również do osób, które są świadkami przemocy. Jeżeli wiesz, że osobie z Twojego otoczenia dzieje się krzywda powiadom odpowiednie instytucje.

Przypominamy, o obowiązujących przepisach ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Na ich podstawie Policja otrzymała uprawnienie w postaci możliwości wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

aspirant sztabowy  Agnieszka Marchlak

Powrót na górę strony