Aktualności

POZOSTAŁOŚCI Z CZASÓW WOJNY ZNALEZIONE W LESIE

Data publikacji 02.03.2023

Niewybuchy bomb lotniczych i amunicji strzeleckiej pochodzące z okresu II wojny światowej znalezione zostały w lesie w Podlodowie w trakcie prac związanych z wycinką drzewa. O znalezisku poinformował policjantów leśniczy. Mundurowi zabezpieczyli niewybuch do czasu przyjazdu patrolu rozminowania z Jednostki Wojskowej w Dęblinie. Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że odnalezionych niewybuchów nie należy dotykać czy też próbować przenosić.

Wczoraj po godzinie 15.00  dyżurny ryckiej komendy  został powiadomiony, iż podczas wykonywania prac związanych z wycinką drzewa, natknięto się na niebezpieczne przedmioty przypominające niewybuchy. Miało to miejsce w kompleksie leśnym w Podlodowie  Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce zostali skierowani policjanci z  Komendy Powiatowej Policji w Rykach, którzy zabezpieczyli teren, gdzie znajdowało się znalezisko. Na miejsce przybyli również żołnierze z 34 Patrolu Saperskiego 1 Batalionu Drogowo-Mostowego w Dęblinie.

 Jak się okazało znalezisko składało się z 10 sztuk 2-kilogramowych bomb lotniczych  oraz 3 sztuk amunicji strzeleckiej pochodzących  z czasów II Wojny Światowej. Saperzy bezpiecznie usunęli skorodowane niewybuchy. Patrol rozminowania sprawdził również pobliski teren nie ujawniając kolejnych niebezpiecznych przedmiotów.

Pamiętajmy! Pomimo, że od działań wojennych minęło już wiele lat, wciąż możemy natknąć się na niebezpieczne "pamiątki" z tego okresu. Niewybuchy i niewypały mimo, że tyle lat znajdowały się pod ziemią nadal są niebezpieczne. Nawet stare i zardzewiałe stanowią śmiertelne zagrożenie, dlatego apelujemy do wszystkich, którzy ujawnią tego rodzaju przedmioty, aby pod żadnym pozorem ich nie podnosić, odkopywać, przemieszczać w inne miejsce i manipulować przy nich. W przypadku znalezienia niewypału czy niewybuchu należy niezwłocznie powiadomić Policję, a miejsce takie zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem osób postronnych

aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak

Powrót na górę strony