Nietrzeźwi kierujący ujawnieni podczas ostatniego wakacyjnego weekendowego oraz akcji „Alkohol i Narkotyki” na terenie powiatu ryckiego
Dużą ilość nietrzeźwych kierujących ryccy policjanci ujawnili podczas przeprowadzonej w piątek na drogach powiatu akcji "Alkohol i Narkotyki" oraz ostatniego wakacyjnego weekendu. Podejmowane przez funkcjonariuszy kontrole miały na celu eliminację kierujących, którzy wsiedli za kierownicę pomimo tego, że spożywali alkohol czy narkotyki. Policjanci ujawnili kolejnych nietrzeźwych kierujących samochodem i rowerem, którzy na „podwójnym gazie” jeździli po drogach powiatu ryckiego stwarzając zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu.
Działania policjantów były ukierunkowane na przeprowadzenie kontroli maksymalnej liczby kierowców i wyeliminowanie z ruchu tych, którzy wsiedli za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w tym spowodowanych właśnie przez nietrzeźwych kierujących.
Podczas ostatniego wakacyjnego weekendu oraz przeprowadzonej w piątek akcji „Alkohol i narkotyki” ryccy policjanci łącznie ujawnili 13 nietrzeźwych kierujących, w tym 11 nietrzeźwych rowerzystów, jednego kierującego samochodem osobowym w stanie nietrzeźwości oraz jednego kierującego samochodem osobowym w stanie po użyciu alkoholu. W tym czasie przebadano łącznie na trzeźwość 498 kierujących.
W ramach samej piątkowej akcji „Alkohol i Narkotyki” policjanci zbadali na trzeźwość 462 kierujących i wyeliminowali z ruchu pięciu nietrzeźwych rowerzystów oraz jednego nietrzeźwego kierującego samochodem osobowym.
Pamiętajmy, że nietrzeźwy lub będący pod wpływem środków odurzających kierowca czy rowerzysta na drodze to nie tylko zagrożenie dla niego samego, ale też dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego. Nie pozwólmy takim kierowcom kierować pojazdem i korzystać z drogi. Jeśli podejrzewamy, że kierowca jest pijany lub pod wpływem narkotyków, widzimy, że pieszy zatacza się na jezdnię, natychmiast poinformujmy o tym Policję. Alkohol czy środki odurzające obniżają koncentrację, spowalniają reakcję oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Tym samym uniemożliwiają bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabronione.
Przypominamy, że w świetle nowych przepisów kary za „jazdę na podwójnym gazie” to kara pozbawienia wolności do 2 lat, a także zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat, kara pieniężna od 5 tysięcy złotych do 60 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.
Natomiast od 1 stycznia 2022 roku zmienił się taryfikator wykroczeń w ruchu drogowym. Wysokość mandatów w przypadku niektórych artykułów wzrosła znacząco. Obecnie za kierowanie rowerem znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 2500 złotych. Dotychczas mandat ten wynosił 500 złotych. Natomiast za kierowanie rowerem znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) aktualnie grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Wcześniej wynosił od 300 do 500 złotych.
aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak