Aktualności

Blisko 4 i 3 promile mieli nietrzeźwi kierujący w ostatni weekend. Jeden wjechał do rowu, a drugi jechał pod prąd

Dwóch nietrzeźwych kierujących zostało zatrzymanych w miniony weekend na terenie powiatu ryckiego. Jeden z nich wjechał autem do rowu w miejscowości Zaryte w gminie Kłoczew, drugi został zatrzymany dzięki reakcji świadka, który zauważył niebezpieczny styl jazdy kierowcy jadącego pod prąd. Obaj mężczyźni mieli w organizmie po kilka promili alkoholu i odpowiedzą teraz przed sądem.

Do pierwszego zdarzenia doszło w miejscowości Zaryte w gminie Kłoczew. 38-letni mieszkaniec powiatu ryckiego, mając blisko 4 promile alkoholu w organizmie, stracił panowanie nad oplem i wjechał do rowu. Dzięki szybkiej i odważnej reakcji świadków mężczyzna został wydostany z pojazdu jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych. Męzczyzna został przewieziony do szpitala. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy, a o jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Do kolejnego zatrzymania doszło w sobotę w nocy na terenie Ryk. Po godzinie 1.30 dyżurny ryckiej komendy otrzymał zgłoszenie od świadka, który zauważył kierującego jadącego pod prąd. Styl jazdy mężczyzny wskazywał, że może znajdować się pod działaniem alkoholu. Na miejsce natychmiast skierowano patrol prewencji z deblińskiego komisariatu.

Policjanci zauważyli opisany w zgłoszeniu samochód marki Peugeot stojący na poboczu drogi. Obok pojazdu znajdował się zgłaszający interwencję mieszkaniec powiatu ryckiego. Podczas kontroli okazało się, że 40-letni kierujący peugeotem jest w stanie znacznej nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało blisko 3 promile alkoholu w jego organizmie.

Mężczyzna został zatrzymany. Policjanci zatrzymali mu również prawo jazdy, a samochód został odholowany na policyjny parking. Teraz, podobnie jak 38-latek zatrzymany wcześniej w Zarytem, odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów oraz obowiązek wpłaty świadczenia pieniężnego na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. W przypadku tak wysokiego stężenia alkoholu sąd może również orzec przepadek pojazdu lub jego równowartości.

Apelujemy do kierowców o rozsądek i przypominamy, że alkohol za kierownicą stanowi śmiertelne zagrożenie zarówno dla samego kierującego, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na koncentrację, refleks oraz prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Nigdy nie wsiadajmy za kierownicę po alkoholu.

aspirant Łukasz Filipek

Powrót na górę strony